Freedom shares gaan van start

Het gaat gebeuren! Ruilen is huilen, delen is spelen in het kort:

We willen met elkaar delen en tegelijkertijd het trickle-down-effect realiseren. Anders gezegd: ik wil graag delen, maar het moet wel ergens toe leiden. We hebben al een collectief kapitaal (CK) in Nederland, maar dat blijft toch een klup van gevers en nemers. Daar zitten ze zelf ook mee trouwens.

Wij gaan ook delen, maar wij gaan dat samen doen. Wíj́ gaan elkaar helpen om trickle-down-producten te kopen. Een trickle-down-product is een product waar de hele aarde wat aan heeft, niet alleen de grootgeldbezitters. Dat is iets dat we samen doen, er zijn geen gevers of nemers. Iedereen kan meedoen voor een zelf te kiezen deel. Ga je er vol voor dan zet je 100% van je inkomen in (idealiter), maar als je eerst de kat uit de boom wilt kijken kan je ook met 1% meedoen. Iedereen is welkom en ieder deel is welkom.

Het werkt alsvolgt: 1 freedom share kost 1% van je inkomen. Als alle freedom shares verkocht zijn dan delen we wat er in totaal betaald is voor al die shares door het aantal shares dat is verkocht en dat is dan de waarde van 1 zo’n share. Dat bedrag is bedoeld voor trickle-down-producten.

Op deze manier hebben we met elkaar onze inkomens gedeeld, ieder voor zoveel als zhij durft te delen. Of een product als trickle-down gekwalificeerd kan worden is een voortdurend gesprek tussen de deelnemers maar blijft ten alle tijde de beslissing van de eigenaar van de shares. We gaan elkaar dus niet de les lezen maar wel elkaar inspireren.

Dat is het idee. Ik heb het eigenlijk in een wat ballorige bui opgeschreven. Maar al snel waren er medestanders en vormden we een klupje. Vijf blanke grijze mannen. We kwamen meteen in de problemen, want sommigen boerden best goed, maar dat was aan hun inkomstenbelasting niet te zien. We hebben het oorspronkelijke idee maar laten varen. Vervolgens gingen we gezellig geld in een potje stoppen om daar medeburgers mee te ondersteunen. We dachten na over wie daar dan voor in aanmerking zouden kunnen komen en ondertussen groeide het potje verder.

Onlangs kamen er een paar mensen bij die minder te besteden hebben en toen bleek de tijd wél rijp voor het idee. Ik schrijf jullie om te melden dat we nu het oorspronkelijke idee alsnog gaan uitvoeren. We maken ons op voor een interessante reis. Eerste hobbel: we gaan aan elkaar vertellen wat onze inkomens zijn. Het is geen heftige hobbel, maar toch wel even…, nou ja. En daarna gaan we het gesprek beginnen waarin we elkaar inspireren met trickle-down.

Een probleem waar CK mee zit is dat ze juist bijstandsontvangers wilde helpen, maar alles dat bijstandsontvangers van CK zouden krijgen gaat direct weer terug naar de Soos, dus dat is niet handig. En vraag voor ons is: is dit ook voor freedom shares van toepassing? Dus als iemand daar iets over durft te zeggen dan zijn we zeer benieuwd.

Er is natuurlijk meer om over na te denken, maar we beginnen eerst maar eens hier!

eerste publicatie: nieuwe mensaberichten 140, mrt 2026

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *